Dbałość o środowisko naturalne    

Ochrona środowiska w dobie coraz większych zmian klimatycznych na naszej planecie, powinna odgrywać priorytetową rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu. Przyroda to system, od którego zależy nasze zdrowie i jakość naszego życia. Niestety, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, wraz ze wzrostem liczby ludności oraz rozwojem przemysłu, środowisko naturalne podlega nieustannej degradacji. Szkodliwe substancje, takie jak dwutlenek węgla, dwutlenek siarki i azotu, ropa naftowa, pestycydy, rtęć i ołów itp. dostają się do powietrza, wód, gleby, co wpływa negatywnie na cały ekosystem, w tym życie ludzkie.

Każdy z nas ma swój udział w degradacji przyrody – telewizory działające non stop w naszych domach, mimo, że wcale ich nie oglądamy, wyrzucamy śmieci bez ich segregacji, pierzemy na potęgę, itp., dlatego warto pomyśleć o tym, jak zahamować proces niszczenia! Dzięki prostym działaniom i zmianie nawyków postępowania, możemy przyczynić się do ograniczenia zanieczyszczania środowiska, a co za tym idzie, ochronimy nas samych.

Co możemy zrobić?

- idąc na zakupy, bierzmy ze sobą torby z materiałów ekologicznych, a nie z folii, która rozkłada się setki lat

- wyłączajmy zbędne światła

- wyjmujmy z gniazdka ładowarki do telefonów i zasilacze do komputerów, gdy ich nie używamy

- wrzucajmy zużyte baterie do odpowiednich pojemników

- segregujmy śmieci – pozwoli to na powtórne wykorzystywanie materiałów

- oszczędzajmy wodę np. myjąc zęby nalejmy ją do kubka, bierzmy prysznic zamiast pluskać się w wannie

- kupujmy produkty w opakowaniach z recyklingu

- drukujmy tylko niezbędne dokumenty i zbierajmy makulaturę

- wybierajmy produkty ekologiczne, dostarczane przez lokalnych wytwórców

- gdy tylko możemy korzystajmy z transportu miejskiego – w ten sposób wpływamy na redukcję emitowanych spalin

- nie palmy w piecu niedozwolonym tworzywami, które trują nas i otoczenie

- nie wyrzucajmy przeterminowanych leków do śmietnika czy kanalizacji, przedostają się bowiem do wody, którą później pijemy oraz mogą stanowić śmiertelną truciznę dla osób, które je spożyły - oddawajmy takie leki do specjalnych koszy, przygotowanych w aptekach

- nie wylewajmy do zlewu/kanalizacji środków chemicznych – farb, lakierów, rozpuszczalników – w każdym mieście istnieją punkty gromadzenia odpadów niebezpiecznych i problemowych – tam je oddajmy.