Biurowa odnowa    


Siedzący tryb życia ma coraz bardziej niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i jest do tego stopnia groźny, że WHO umieszcza go na czwartym miejscu listy przyczyn śmierci, których można było uniknąć. Spędzają na kanapie 3 godziny dziennie jesteśmy 64% razy bardziej narażeni na atak serca od osób, które wybierają inną formę spędzania wolnego czasu. To porażająca statystyka.
Doktor James Levine, dyrektor Obesity Solution Initiative Kliniki Mayo Uniwersytetu Stanowego Arizony twierdzi, że zbyt długie siedzenie wiąże się z aż 34 chorobami i zaburzeniami organizmu, w tym z cukrzycą, rakiem, czy depresją. Co więcej ocenia on, że siedzący tryb życia jest gorszy w skutkach niż palenie papierosów (https://www.nextavenue.org/health-hazards-sitting-too-much/). 

Siedząc: obciążamy kręgosłup i miednicę (kiedy stoimy ciężar naszego ciała rozkłada się równomiernie na biodra, kolana oraz kostki), płuca stają się mniej wydajne, pojawiają się zaburzenia funkcjonowania trzustki, spada aktywność lipazy lipoproteinowej i radykalnie zmniejsza się spalanie tłuszczu – w konsekwencji tyjemy, wolniej działa cały układ metaboliczny, ogranicza się praca mięśni nóg i przepony.

A co z siedzeniem za biurkiem? Większość z nas spędza 1/3 dnia w pracy, przed komputerem. Negatywne konsekwencje nieprawidłowej pozycji ciała w trakcie pracy potęgują negatywny wpływ siedzącego trybu życia. Jak wpływa to na nasze ciało?

- opieranie łokci o krawędź biurka powoduje ucisk nerwów, a w konsekwencji mrowienie i tracenie czucia w dłoniach

- nieodpowiednie ułożenie ekranu monitora zmusza do częstego skręcania szyi, wysuwania głody do przodu, co powoduje ucisk na nerwy
  i bóle głowy oraz karku

- źle wyregulowane oparcie krzesła doprowadza do zwyrodnień kręgosłupa

- siedzenie za głęboko wpływa na ograniczenie przepływu krwi i bóle nóg

- nieprawidłowe ułożone przedramiona doprowadzają do bólu barków, pleców, ramion

- nienależyte trzymanie myszki powoduje nacisk na nerwy i zwiększenia ciśnienia w nadgarstku

- niepoprawnie ułożone stopy i podparte nogi to problem dla przepływu krwi

A tych negatywnych skutków jest o wiele więcej.

Źródło: gazeta.zdrowie.pl   

Skoro praca zabiera nam tyle czasu, to powinniśmy wiedzieć, jak zdrowo w niej siedzieć. Pomogą nam w tym pracownicy Zakładu Rehabilitacji Oddziału Fizjoterapii II WL oraz Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, radząc, jak zadbać o prawidłową pozycję w trakcie pracy przy biurku oraz proponując kilka prostych ćwiczeń pozwalających na rozluźnienie głowy, karku, pleców, czy nóg.

A po skończinych zajęciach czy pracy zażywajcie jak najwięcej ruchu. Wasze organizmy tego potrzebują.

              


Film instruktażowy "Jak poprawnie siedzieć przy biurku"
Zakład Rehabilitacji Oddziału Fizjoterapii

II Wydziału Lekarskiego

Film instruktażowy pomagający w profilaktyce zwyrodnień barku i kończyn górnych
Zakład Rehabilitacji Oddziału Fizjoterapii
II Wydziału Lekarskiego

Zdjęcie osoby ćwiczącej prowadzące do filmu Zakładu Rehabilitacjii Oddziału Fizjoterapii na temat profilaktyki odcinku lędźwiowego  kręgosłupa

Film instruktażowy pomagający w profilaktyce dysfunkcji odcinka lędźwiowego kręgosłupa
Zakład Rehabilitacji Oddziału Fizjoterapii
II Wydziału Lekarskiego



 

                     Film "Zdrowa przerwa w pracy - Wstęp i zestaw ćwiczeń na stojąco"                                Film "Zdrowa przerwa w pracy - Ćwiczenia na stojąco"
                                   Studium Wychowania Fizycznego i Sportu                                                     
Studium Wychowania Fizycznego i Sportu