Idziemy po zdrowie

Ruch to zdrowie. Regularna aktywność fizyczna wpływa na jakość naszego życia oraz jest podstawą do prawidłowego rozwoju organizmu. Ruch nie tylko poprawia wydalność układu krwionośnego i oddechowego, zwiększa także jakość pracy naszego mózgu oraz jest skuteczną metodą przeciwdziałania takim chorobom, jak otyłość, czy cukrzyca typu 2.

Według dr Katarzyny Okręglickiej z Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego najkorzystniejszy wpływ na zdrowie ma aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności i długości, w czasie której nasz organizm wydatkuje między 1000 a 2000 kcal tygodniowo. Wystarczy ruszać się średniointensywnie przez minimum 2,5 godz. tygodniowo lub bardzo intensywnie przez 1 godzinę i 15 minut, aby uzyskać korzyści zdrowotne.

Jeśli chcecie poprawić kondycję i zawalczyć o swoje zdrowie, ale nie wiecie od czego zacząć, to polecamy SPACER.

Spacer działa zdrowotnie, relaksacyjnie, podnosi jakość życia - jednym słowem - przynosi same zalety!
I wcale nie musicie przejść dystansu maratonu, wystarczy 20 - 30 minut spacerowania dziennie!

Czy wiecie, że:

- spacer jest świetnym sprzymierzeńcem w walce z chorobami układu krażęnia - usprawnia sprężystość tętnic i żył, obniża ciśnienie tętnicze, - wzmacnia układ krążenia, zmniejsza ryzyko zawału, poprawia pracę serca

- zapobiega powstawaniu cukrzycy - reguluje poziom cukru we krwi, przyśpiesza jego transport do mięśni i spalanie

- zwiększa długość życia, poprawiając pracę prawie wszystkich organów w naszym ciele - codzienne spacery to szansa uniknięcia zwyrodnienia stawów, zwyrodnienia plamki żółtej i raka

- chroni przed osteoporozą, wzmacniając układ kostny

- ułatwia rzucenie palenia

- poprawia zdolności intelektualne, pobudza umysł - spacer dotlenia komórki, relaksuje mózg, polepsza przepływ krwi i ułatwia przyswajanie endorfin - wpływa to na poprawę samopoczucia, zwalcza stany chronicznego zmęczenia, wahania nastroju, rozładowuje stres, pomaga zapobiegać depresji i ją zwalczać, zapobiega zaburzeniom zdolności poznawczych (utratę pamięci)

- zapobiega bezsenności, ponieważ pomaga uwolnić ciału serotoninę oraz zwiększa produkcję melatoniny odpowiedzialnej za regulowanie cyklu snu

- wspomaga metabolizm, stymulując przemianę materii, co wpływa pozytywnie na cały układ trawienny, a także wspomaga odchudzanie, a przy okazji nie obciąża stawów

(zalety spacerowania opracowane na podstawie badań: Uniwersytetu w Wirginii, Uniwersytetu w Tennesse, Uniwersytetu Kalifornijskiego, Uniwersytetu w San Francisco, Uniwersytetu w Illinois, Uniwersytetu w Sao Paulo)

Zatem - spacerujcie!

Włóżcie wygodny strój i obuwie.
Idzcie własnym tempem, naturalnie, dostosowując spacerowanie do własnych potrzeb.
Oddychajcie pełną piersią.
A efekty pojawią się szybciej niż myślicie!