I Ogólnopolski Kongres Medycyny Stylu Życia

W dniach 21-22 kwietnia odbył się I Ogólnopolski Kongres Medycyny Stylu Życia - interdyscyplinarne wydarzenie, skierowane do studentów i absolwentów wszystkich kierunków medycznych, jak również do osób chcących poznać znaczenie zdrowego stylu życia w prewencji i leczeniu najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Organizatorami konferencji byli: III Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM, Zakład Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego oraz Studenckie Koło Naukowe Medycyny Stylu Życia.

Pierwszy dzień kongresu poświęcony był zdrowiu publicznemu, sytuacji epidemiologicznej w Polsce, wpływowi odżywiania na zdrowie Polaków, aktywności fizycznej oraz telemedycynie i nowoczesnym technologiom w medycynie stylu życia. Ponadto, prelegenci skupili się na omówieniu kwestii otyłości – zarówno w zakresie epidemiologii i strategii postępowania w jej leczeniu, aktywności fizycznej w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego, jak i aktywności zalecanej seniorom i kobietom w ciąży, największym mitom dietetycznym, żywieniu w chorobach sercowo-naczyniowych i cukrzycy oraz roli diety w prewencji antynowotworowej.

Drugi dzień organizatorzy zadedykowali pacjentom zmagającym się z różnego typu schorzeniami cywilizacyjnymi. W jego trakcie omówiono kilka istotnych dla pacjentów obszarów, w tym: zdrowia psychicznego, znaczenia szczepień ochronnych, zanieczyszczenia środowiska i wpływie smogu na zdrowie oraz picia alkoholu i palenia tytoniu w kontekście wyzwań zdrowia publicznego.

Kongresowi towarzyszył szereg zajęć warsztatowych z zakresu wspólnego gotowania, aktywności fizycznej i motywacji do rzucenia palenia.

Dwudniowe spotkanie zakończyło się sesja plakatową i panelem dyskusyjnym na temat przyszłości medycyny stylu życia i możliwości wprowadzania jej do systemu ochrony zdrowia i edukacji medycznej.

Fot. Marek Kołaszewski, Dział Fotomedyczny
Fot. Sonia Dębek

BiiP: 24.04.2018