XII Wiosna z Fizjoterapią

20 kwietnia w Centrum Dydaktycznym WUM odbyła się XII edycja Wiosny z Fizjoterapią – Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Naukowej. Tematem przewodnim wydarzenia były fizjoterapia w medycynie i sportowej i sporcie oraz aktualne kierunki fizjoterapii i rehabilitacji. Organizatorzy – SKN Fizjoterapii, Zakład Fizjoterapii oraz II Wydział Lekarski - przewidzieli również sesję tematów wolnych.

Konferencję rozpoczął wykład inauguracyjny "Medycyna w służbie sportu (?) - jak to rozumiem?" wygłoszony przez prof. dr. hab. med. Artura Mamcarza - kierownika III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii. Następnie z wykładem jubileuszowym „Jubileusz 80-lecia medycyny sportowej w Polsce” wystąpił dr n. med. Andrzej Bugajski z Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej.

W I sesji poświęconej fizjoterapii w medycynie sportowej i sporcie poruszono m.in. temat wpływu rolowania na regenerację powysiłkową, Indeksowi Sprawności Fizycznej czy porównaniu sportów walki na przykładzie judo i karate Shorin-ryu.

Sesję II, dotyczącą aktualnych kierunków rozwoju fizjoterapii i rehabilitacji, poprzedził wykład „Mistrza” – dr Tomasz Stengert z Instytutu i Kliniki McKenziego w Poznaniu omówił temat "Zastosowanie metody McKenziego w fizjoterapii pacjentów z dysfunkcjami przeciążeniowymi narządu ruchu związanymi z uprawianiem sportu". Następnie podjęto kwestie m.in. aktywności mięśnia brzucha u osób trenujących i nietrenujących z wykorzystaniem Rehabilitative Ultrasound Imaging, oceny wpływu techniki rolowania i FDM na funkcję odcinka szyjnego kręgosłupa, czy wpływu przebytego urazu kończyny dolnej na długość drogi środka ciężkości.
Tematy wolne, stanowiące sesję III, dotyczyły wpływu wybranych parametrów funkcjonalnych przepony na utrzymywanie równowagi statycznej ciała, oceny poziomu równowagi kobiet po chirurgicznym leczeniu raka piersi w oparciu o kliniczne testy funkcjonalne, czy porównanie napięć mięśniowych między kobietami i mężczyznami o podobnym stanie emocjonalnym, zdrowotnym i wskaźniku BMI.

Następnie zaproszeni eksperci wzięli udział w dyskusji okrągłego stołu, w tracie której zajęli się rolą, zadaniami oraz miejscem fizjoterapii we współczesnym sporcie.

Całemu wydarzeniu towarzyszył konkurs prac - studencka sesja plakatowa. Uczestnicy prezentowali również swoje prace w trzech konkursowych sesjach ustnych: „Fizjoterapia w medycynie sportowej i sporcie”, „Aktualne kierunki rozwoju fizjoterapii i rehabilitacji” i „Sesji Tematów Wolnych”. Spośród zaprezentowanych prac Rada Naukowa wyłoniła siedmiu laureatów, została przyznana także Nagroda Publiczności.

Fot. Tomasz Jędrzejewski
Dział Fotomedyczny WUM