Światowy Dzień bez Tytoniu 2019

31 maja każdego roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia obchodzony jest Światowy Dzień bez Papierosa. W tym roku tematem przewodnim jest „Tytoń
i zdrowie płuc”.

Dla personelu medycznego i studentów naszej uczelni, to dobra okazja do zdobycia kompetencji w zakresie leczenia uzależnienia od tytoniu. W tym celu można skorzystać z bezpłatnych szkoleń organizowanych przez Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie pn.: „Szkolenie personelu medycznego w zakresie leczenia uzależnienia od tytoniu oraz przeprowadzania minimalnych interwencji antytytoniowych”.

Program:

W ramach projektu przedstawiciele personelu medycznego będą mieli możliwość uczestnictwa w dwudniowym szkoleniu składającym się z części wykładowej i warsztatowej.

Podczas szkolenia zostaną poruszone następujące obszary tematyczne:

- charakterystyka zespołu uzależnienia od tytoniu,
- model teoretyczny procesu zaprzestania palenia i jego implikacji praktycznych,
- diagnostyka uzależnienia oraz leczenie farmakologiczne ZUT,
- wsparcie behawioralne pacjenta,
- praca z pacjentem o specjalnych potrzebach (m.in.: choroby przewlekłe, zaburzenia psychiczne, kobiety ciężarne),
- specjalne zagadnienia związane z procesem rzucania palenia (m.in.: żywienie, aktywność fizyczna),
- prowadzenie minimalnej interwencji,
- przeciwdziałanie nawrotom.

Szkolenie zakończy się testem egzaminacyjnym i certyfikatem potwierdzający umiejętności prowadzenia leczenia ZUT, który pozwala na zawieranie kontraktu
z NFZ na leczenie uzależnienia od tytoniu w ramach Programu Profilaktyki Chorób Odtytoniowych (w tym POChP) (Dz. U. poz 1505 z późn. zm.).

Ponadto na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6.X.2004 r. w sprawie dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów uczestnicy otrzymują 10 punktów edukacyjnych.

Harmonogram szkoleń oraz rejestracja: https://szkoleniazut.coi.pl/

Szczegóły: Irena Przepiórka, Sylwia Boroń
e-mail: szkoleniazut@coi.pl