"Wątroba stanowi główny narząd oczyszczający organizm z alkoholu, metabolizując go z szybkością około 10 gramów na godzinę. Spożywany alkohol jest częściowo rozkładany jeszcze w żołądku, dotyczy to jednak nieznacznej jego części. Większość wypitego etanolu dociera natomiast do wątroby, gdzie przy pomocy pierwszego enzymu - dehydrogenezy alkoholowej - jest przetwarzany do aldehydu octowego. Z kwasu octowego powstaje zaś obojętny dla organizmu dwutlenek węgla i woda.

Istnieją wzory pozwalające przewidzieć (w dużym przybliżeniu) poziom alkoholu we krwi w zależności od wypitej jego ilości. Aby go oszacować, mnożymy masę ciała przez 70% w przypadku mężczyzn i 60% w przypadku kobiet, otrzymując masę płynów ustrojowych. Liczbę promili alkoholu we krwi obliczamy dzieląc ilość spożytego alkoholu (w gramach) przez ilośc płynów ustrojowych." [1]

liczba promili = ilość spożytego alkoholu (g): 70/60% x masa ciała

Uszkodzenie wątroby w początkowym okresie nie daje widocznych dolegliwości, poza objawami niestrawności czy kaca. Często nie zdajemy sobie sprawy, że jednorazowe silne zatrucie alkoholem lub stałe nadmierne nadużywanie alkoholu prowadzi do przewlekłego zapalenia wątroby lub jej marskości.
W uszkodzeniach wątroby tylko wczesna i całkowita abstynencja może uchronić od dramatycznych powikłań, często powodujących zgon pacjenta. Nadużywanie alkoholu nierzadko w połączeniu z obfitym, tłustym sposobem odżywiania się wywołuje zapalenie trzustki, które może przebiegać niezauważalnie lub objawiać się gwałtownym bólem w lewym nadbrzuszu i niestrawnością. Wymagana jest wtedy pilna interwencja lekarza.

"Spożywanie alkoholu stanowi jedną z głównych przyczyn zarówno ostrego, jak i przewlekłego zapalenia trzustki. Ponadto w uszkodzonej alkoholem trzustce - znacznie częściej aniżeli u osób pijących sporadycznie - dochodzi również do rozwoju raka. Niewydolność trzustki prowadzi do niedoboru enzymów trawiennych i uniemożliwia prawidłowy rozkład substancji odżywczych. [2]

[1] Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu pod redakcją prof. Marcina Wojnara, "Zaburzenia somatyczne związane z używaniem alkoholu"  -
dr Anna Klimkiewicz, Katedra i Klinika Psychiatryczna WUM
[2] tamże