Moja Mobilizacja
Najtrudniej jest zacząć. Nie chodzi oczywiście tylko o aktywność fizyczną, choć ona zazwyczaj kojarzy się z ogromnym wysiłkiem i niechętni jesteśmy, aby się na nią zdecydować.
Należy jednak pamiętać, że sportowcy, trenerzy, lekarze i fizjoterapeuci zachęcają, by zaczynać powoli, metodą małych kroków - rzucanie się na głęboką wodę jest niewskazane, ponieważ może doprowadzić do wielu urazów czy kontuzji.
Zatem od czego zacząć?
Oczywiście od dobrego nastawienia :-) I znalezienia odpowiedniej motywacji - choć w przypadku aktywności fizycznej jest ona oczywista - zdrowie i ładna figura!
Polecaliśmy już Wam spacer, jako świetną formę aktywności fizycznej. A czy wiecie, że nie musicie czekać ze spacerowaniem do powrotu do domu? Zachęcamy Was do wykorzystywania tej formy ruchu także na dobre rozpoczęcie dnia pracy!
Jeśli mieszkacie niedaleko miejsca pracy porzućcie transport miejski albo samochód na rzecz spaceru (zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim) lub roweru!
Czemu?
- dotlenicie mózg i będziecie bardziej produktywni i kreatywni w czasie 8h dnia pracy
- dotrzecie do pracy w dobrym humorze, dzięki uwolnionym w trakcie spaceru endorfinom
- unikniecie tłoku i nie będziecie odczuwać dyskomfortu związanego z higieną innych pasażerów
- unikniecie stania w korkach i co za tym idzie, niepotrzebnych nerwów
- oszczędzicie na kupowaniu biletów lub na wydatkach na benzynę
- a przede wszystkim - chodząc regularnie - schudniecie, poprawicie kondycję, będziecie zdrowsi
- przy okazji: dostrzeżecie wiele rzeczy, które na co dzień umykają naszym oczom - kwitnące kwiaty, śpiewające ptaki
Aplikacje do liczenia kroków elementem mobilizującym „leniwych”
Jeśli trudno Wam znaleźć motywację do podjęcia aktywności fizycznej, to korzystajcie z aplikacji zliczających kroki. Wielu z nas korzysta ze smartfonów, niejednokrotnie nie wiedząc, że takie aplikacje mamy zainstalowane na naszych telefonach. Wystarczy je jedynie włączyć i mamy gotowe narzędzie do monitorowania aktywności.
A kiedy aplikacja pokaże nam, że dzięki wyjściu z autobusu/tramwaju jeden przystanek przed pracą i przejściu 500 metrów, spalimy całkiem sporą liczbę kalorii, od razu poczujemy się bardziej zmotywowani do przejścia kolejnego dystansu. I dość szybko chodzenie i mierzenie kroków stanie się naszą zdrową codziennością. Aplikacje z krokomierzem, oprócz liczenia kroków, podają także wiele informacji dotyczących parametrów organizmu w trakcie wysiłku i efektywności treningów, więc warto się z nimi „zaprzyjaźnić”. Jeśli jednak nie chcemy przywiązywać się na stałe do telefonu, możemy kupić sobie zwykły standardowy krokomierz, który również świetnie spełni swoją funkcję.
Pamiętajcie zatem, że niezależnie od tego, co wybierzecie, to monitorowanie aktywności fizycznej zmotywuje Was do regularnego wysiłku.
Mamy dla Was kilka przykładów zapisu kroków pracowników WUM, którzy zaczynają dopiero swoją przygodę z aktywnością fizyczną, spacerem i mierzeniem kroków.
Dołączcie do nas i spacerujcie dla zdrowia!
Chcemy zaproponować Wam jeszcze jedną aktywność, którą w trakcie pracy możecie stosować z łatwością, a która na 100 % wpłynie pozytywnie na Wasze zdrowie oraz kondycję - wchodzenie i schodzenie po schodach.
Czemu?
- w trakcie chodzenia po schodach spalamy naprawdę dużo kalorii - każdy stopień w górę to około 0,17 spalonej kilokalorii, w dół - 0,05 kcal, więc pokonywanie schodów kilka razy dziennie da nam całkiem konkretny wynik
- chodząc po schodach, a nie jeżdżąc windą...oszczędzamy czas!
Z parteru na VI piętro w budynku rektoratu wiedzie tylko, a może aż 136 stopni - tylko, ponieważ wejście nie jest ani męczące, ani czasochłonne i aż, ponieważ to aż 26 spalonej kcal i trwa niecałe 2,45 minuty! Wchodząc na 5 piętro około 10 razy dziennie spalimy ponad 200 kcal - to świetny wynik, jak na niewielki wysiłek, rozłożony w czasie :-) Czekanie na windę i wjazd na 6 piętro, zaledwie z 1 przystankiem - co rzadko się zdarza w trakcie dnia "pracy" - zajmuje prawie 2 minuty. Oprócz wygody winda nie daje ani oszczędności czasu, a tym bardziej nie sprzyja spalaniu kalorii! Wybór jest zatem prosty!
Schodami jest SZYBCIEJ, ZDROWIEJ, AKTYWNIEJ!