Aktywność w profilaktyce zdrowotnej

„(…) Działanie dobroczynne aktywności fizycznej i ruchu jest nie do przecenienia” – prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii, Dzień Dobry TVN, 2017, zdjęcie: Świat Lekarza.
Więcej>>

Biegnie i jazda na rowerze - korzyść dla zdrowia, ale trzeba to robić bezpiecznie

"Statystycznie mniej więcej 30 proc. dorosłych Polaków cierpi na nadciśnienie tętnicze. Jeśli choroba jest dobrze kontrolowana, czyli przyjmujemy regularnie leki hipotensyjne i ciśnienie nie przekracza wartości uważanych za niebezpieczne, czyli powyżej 150/160 mm Hg na 90 mm Hg, to aktywność sportowa jest dodatkowym lekiem. Natomiast pacjent z nadciśnieniem tętniczym jest osobą, u której szczególnie warto wykonać test wysiłkowy." - mówi w rozmowie z Ewą Kurzyńską dla Pulsu Medycyny (28.05.2020) prof. Marek Postuła z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM.
Więcej >>

Dzieci i ćwiczenia

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) oraz brytyjskie National Health Service (NHS) przedstawiły rekomendacje dotyczące ilości ćwiczeń, które powinny wykonywać dzieci. W ciągu tygodnia przynajmniej przez trzy dni dzieci powinny wzmacniać mięśnie poprzez gimnastykę, wspinanie się, korzystanie z drabinek. Dodatkowo CDC i NHS zalecają wzmacnianie kości poprzez skakanie, ćwiczenia na skakance lub bieganie. Ćwiczenia aerobowe, jak choćby szybki marsz, powinny według CDC trwać minimalnie 60 minut i codziennie. Natomiast te mocniej obciążające – trzy dni w tygodniu. Zachęcamy do lektury artykułu „Ile dzieci powinny ćwiczyć? Lepiej się nie migać - mamy dokładne wyliczenia” opublikowanego w serwisie Focus.pl, aby dowiedzieć się jaka ilość ćwiczeń zapewnia dzieciom prawidłowy rozwój.
Więcej >>

Rola aktywności fizycznej

"Aktywność fizyczna stanowi ważny element w zachowaniu zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Korzystny wpływ wysiłku fizycznego wykazano w odniesieniu do chorób układu krążenia: choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, zaburzeń lipidowych, cukrzycy, zespołu metabolicznego, osteoporozy oraz otyłości i nadwagi, a także na zmniejszenie ryzyka nowotworów jelita grubego" - komentarz dr Katarzyny Okręglickiej z Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego na potrzeby kampanii "WUModa na zdrowie".
Więcej >>

Sport wydłuża życie

"Ruch jest wskazany nie tylko jako działanie prewencyjne, które ma nas chronić przed nadciśnieniem, ale też jako wspomaganie leczenia już istniejącej choroby." - prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii II WL, Prodziekan II WL ds. IV-VI roku studiów, wformie24.pl; Anna Jarosz, artykuł z miesięcznika "Zdrowie".


Ruch jest wskazany nie tylko jako działanie prewencyjne, które ma nas chronić przed nadciśnieniem, ale też jako wspomaganie leczenia już istniejącej choroby.

http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/rekreacja/sport-wydluza-zycie-zobacz-co-jeszcze-zyskujesz-cwiczac_38288.html

"Bezpieczne i ukierunkowane ćwiczenia można rozpocząć po określeniu możliwości i potrzeb. Należy więc odwiedzić np. ortopedę, kardiologa, fizjoterapeutę, aby po badaniu podpowiedzieli, w jaki sposób i jak intensywnie ćwiczyć. Tylko wtedy możemy mówić o bezpiecznym ruchu. Wiele zależy od tego, jaki cel chcemy osiągnąć, jakie schorzenia nas ograniczają, jaka jest wydolność organizmu itd." - prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz oraz dr n. med. Tomasz Chomiuk, III Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii II WL, wformie24.pl; Anna Jarosz, artykuł z miesięcznika "Zdrowie"
Więcej>>

Znaczenie aktywności fizycznej dla prawidłowego funkcjonowania mitochondriów

"Najprościej można powiedzieć, że mitochondria to są fabryki energii w komórce. Każda komórka naszego ciała, niezależnie od tego, czy jest to komórka nerwowa czy mięśniowa, by prawidłowo funkcjonować, potrzebuje energii" - mówi prof. Marek Postuła z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej w rozmowie z Krzysztofem Łoniewskim w audycji "Biegam, bo lubię" na łamach Polskiego Radia. Zdjęcie: fulbrightsplitscreen.com
Więcej >>