Choroby układu krążenia

O niewydolności serca, jego przyczynach, diagnostyce i leczeniu – prof. dr hab. med. Krzysztof J. Filipiak dla magazynu Zdrowie „Gdy sercu brakuje sił…”
Więcej >>

O zakresach norm lipidowych, zalecanych przez europejskich i polskich kardiologów, korzyściach ze stosowania terapii skojarzonej oraz sposobach walki z tzw. homeopatią statynową prof. dr hab. med. Krzysztof J. Filipiak dla Pulsu Medycyny (17.10.2018) „Farmakoterapia zaburzeń lipidowych - postęp trwa"
Więcej >>

O tym, jakie specyfiki można brać pod uwagę cierpiąc na schorzenia układu krążenia, a z jakimi substancjami należy uważać mówi prof. dr hab. med. Krzysztof J. Filipiak w artykule „Suplementy na serce tylko pod okiem specjalisty”, opublikowanym w serwisie www.zdrowie.pap.pl.
Więcej >>

Niepalenie papierosów

"Zapewne wielu palaczy papierosów tradycyjnych zastanawiało się, czy papierosy elektroniczne, zwane również e-papierosami, stanowią dla nich zdrowszą alternatywę. Wobec wielu sprzecznych danych pochodzących z badań naukowych i niejednoznacznych informacji w mediach nie jest łatwo wyrobić sobie na ten temat własne zdanie. Poniższe podsumowanie zawiera dostępne informacje na temat papierosów elektronicznych w formie pytań i odpowiedzi." - lek. Piotr Jankowski z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, luty 2018, na potrzeby Kampanii "Nie spalaj się! WUModa na niepalenie".
Więcej>>

Profilaktyka antynowotworowa

„Nawet ponad 90% wszystkich nowotworów złośliwych powodowanych jest przez czynniki zewnętrzne, na których ograniczenie lub całkowitą eliminację mamy ogromny wpływ. Jakich zaleceń powinniśmy przestrzegać i dlaczego jest to tak ważne dla naszego zdrowia?” – komentarz Pawła Koczkodaja, doktoranta na Wydziale Nauki o Zdrowiu WUM, Ambasadora Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem dla Kampanii "WUModa na zdrowie"

Więcej >>

Choroby układu krążenia

„Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce. Rocznie z ich powodu umiera 177 tys. osób, co stanowi ok. 46 proc. wszystkich zgonów w naszym kraju.” - prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii II WL, Prodziekan II WL ds. IV-VI roku studiów, Puls Medycyny, „Zawał serca to wyścig z czasem”, marzec 2018
Więcej >> 

Aktywność fizyczna w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego.
Wykład prof. dr. hab. n. med. Artura Mamcarza - Kierownika III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Medycyny Stylu Życia - 21 kwietnia 2018r.

Więcej >>Cukrzyca

„.. Każda osoba po 45. roku życia powinna raz na trzy lata oznaczyć stężenie glukozy we krwi. Osoby z grup ryzyka powinny to badanie wykonywać regularnie. Dotyczy to kobiet, które chorowały na cukrzycę ciążową, urodziły dziecko powyżej czterech kilogramów, osób z nadwagą i otyłością, ze schorzeniami kardiologicznymi, nadciśnieniem tętniczym, mało aktywnych fizycznie i tych, u których w rodzinie występuje już cukrzyca…. „ komentarz dr n. med. Anny Jeznach-Steinhagen z Zakładu Dietetyki Klinicznej, Żródło: Medexpress.pl, „Cukrzyca: Dieta i ruch to podstawowe lekarstwo”, Ewa Stasiuk, 22.06.2018
Więcej >>

Świadomość konsumencka

"Suplementy diety nie są lekami i nie powinny być stosowane w celu leczenia żadnych chorób ani ich objawów....Nadużywanie i niewłaściwe stosowanie antybiotyków to znaczący problem społeczny...", komentarz prof. dr hab. med. Dagmary Mirowskiej-Guzel, kierownik Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej, Centrum Badań Przedklinicznych CePT WUM przygotowany dla Kampanii "WUModa na zdrowie".
Więcej>>

Techniki radzenia sobie ze stresem

 "Nie radzę sobie ze stresem...Taką skargę słyszymy bardzo często z ust współpracowników, studentów, znajomych czy rodziny. Być może sami takie stwierdzenie wygłaszamy..." - komentarz dra Dariusza Macieja Myszki z Katedry i Kliniki Psychiatrycznej I WL dla Kampanii "WUModa na zdrowie"

Więcej>>

Choroby cywilizacyjne

W codziennym życiu zapominamy zbyt często o tym, że prawidłowe i częste mycie rąk to podstawowa procedura zapobiegająca wielu chorobom, nabywanym zarówno w domu, środowisku pracy i wypoczynku, a także w szpitalach, poradniach i różnego rodzaju gabinetach” - komentarz dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch - kierownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego na potrzeby kampanii "WUModa na zdrowie".
Więcej >> 

Choroby cywilizacyjne

"Zmiany w naszym otoczeniu mają krytyczne znaczenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego i bardzo zmieniają epidemiologię chorób i przyczyn zgonów przedwczesnych" - prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński, kierownik Zakładu Profliaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii, Dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego; medexpress.pl, Piotr Barciuk, 2017
Więcej>>

O tym czym jest alergia, co nas uczula i jak bronić się przed nią na wiosnę mówi prof. Bolesław Samoliński w Programie Czwartym Polskiego Radia w rozmowie z Justyną Majchrzak „Wiosna, ach to ty!".
Więcej >>

Higiena snu

Przestrzeganie zasad higieny snu jest najlepszą i najbardziej skuteczna metodą profilaktyki zaburzeń snu. Zwłaszcza powstawania bezsenności. Ale w medycynie snu, zasady higieny snu zostały włączone do rutynowych metod stosowanych w leczeniu bezsenności. Uczenie pacjenta prawidłowych zasad higieny snu, jest jedną z podstawowych niefarmakologicznych metod leczenia bezsenności" - komentarz dra Michała Skalskiego z Katedry i Kliniki Psychiatrycznej przygotowany dla Kampanii "WUModa na zdrowie".
Więcej >>

Strony