Światowy Dzień Bez Tytoniu

31 maja obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu, podczas którego co roku zachęcamy osoby uzależnione od nikotyny do podjęcia trudu rzucenia palenia.

Dla osób szukających wsparcia w walce z uzależnieniem od nikotyny dostępna jest Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym pod nr telefonu 801-108-108 lub 22 211 80 15.

Materiałów motywacyjnych warto poszukać na stronie www naszej kampanii „Nie spalaj się! WUModa na niepalenie” http://niespalajsie.wum.edu.pl/

BIiP: 31.05.21

W WUM trwają Dni Świadomości Zdrowia Psychicznego

19 kwietnia 2021 roku ruszyły Dni Świadomości Zdrowia Psychicznego – siedmiodniowy cykl spotkań, dyskusji, wykładów i warsztatów poświęconych dobrostanowi psychicznemu. Wydarzenie, objęte patronatem JM Rektora prof. Zbigniewa Gacionga zostało zainaugurowane spotkaniem pt. „Opening – The Opposite of Loneliness”.

Organizatorem wydarzenia są: anglojęzyczne Psychologiczne Studenckie Koło Naukowe PSYCHE, Uniwersytecka Poradnia Psychologiczna WUM oraz Zakład Psychologii i Komunikacji Medycznej WUM.

Do niedzieli przygotowano niemal 20 wydarzeń przybliżających zagadnienie zdrowia psychicznego wśród studentów i problemów ujawniających się w czasie obecnej pandemii koronawirusa. Organizatorzy duży nacisk położyli także na sposoby rozwiązywania trudnych sytuacji oraz wskazanie, w jaki sposób sami możemy pomóc koleżance/koledze pokonać problemy i zachować dobrostan psychiczny.

Program i wszelkie informacje na temat wydarzenia dostępne są na Fb MUW Mental Health Awerness Days 2021

BIiP: 19.04.2021

Podręcznik „Żywienie w chorobach nowotworowych” przeznaczony dla lekarzy zajmujących się leczeniem chorych na nowotwory

Polecamy uwadze lekarzy zajmujących się leczeniem pacjentów dotkniętych chorobami nowotworowymi, podręcznik „Żywienie w chorobach nowotworowych” wydany w 2020 roku przez PZWL Wydawnictwo Lekarskie pod patronatem Magnificencji Rektorów: Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, pod redakcją naukową: prof. Andrzeja W. Szawłowskiego, prof. Joanny Gromadzkiej-Ostrowskiej, prof. Piotra Paluszkiewicza oraz prof. Macieja Słodkowskiego.

Publikacja rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego przeznaczona jest dla wszystkich lekarzy, którzy ukierunkowali swoje zawodowe zainteresowania na leczenie chorych na nowotwory, a szczególnie chirurgom ogólnym, onkologicznym, radioterapeutom, onkologom klinicznym i gastroenterologom. Jak czytamy w przedmowie: „W polskiej medycznej literaturze brak było dzieła, które w sposób kompleksowy w świetle aktualnego stanu wiedzy, omówiłoby wszystkie problemy dotyczące odżywiania chorych na nowotwory. Przygotowany podręcznik ma dwa główne działy: żywienie jako czynnik przyczynowy i profilaktyczny powstawania nowotworów  oraz żywienie jako czynnik leczniczy w onkologii.”

Specjalny egzemplarz tej pozycji naukowej został przekazany przez autorów na ręce JM Rektora prof. Zbigniewa Gacionga podczas spotkania, które odbyło się na naszej uczelni 16 lutego br., podczas którego gościł w WUM nestor polskiego żywienia klinicznego, wieloletni kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologii i Żywienia WUM prof. Brunon Szczygieł. Rektor prof. Zbigniew Gaciong przekazał otrzymany egzemplarz tej ważnej publikacji do Biblioteki Uczelnianej WUM, aby służył całej społeczności Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Fot. Dział Fotomedyczny WUM

Spotkanie w sprawie publikacji „Żywienie w chorobach nowotworowych”

BIiP: 24.02.21

Pływalnia CSR znowu otwarta!

Od dzisiejszego dnia (12 lutego br.) basen Centrum Sportowo – Rehabilitacyjnego WUM został otwarty po przerwie związanej z obostrzeniami epidemicznymi. Miłośnicy pływania mogą korzystać z tej nowoczesnej pływalni codziennie, w godzinach 6:00-22:00. W obiekcie przestrzegane są najwyższe standardy sanitarne. Dotyczą one czystości wody jak i wszystkich pomieszczeń.

Szczegóły na stronie obiektu http://csr.wum.edu.pl/

BIiP: 12.02.2021